Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

UROCZYSTOŚĆ NADANIA SZTANDARU

  /  Aktualności główne (Szkoła)   /  UROCZYSTOŚĆ NADANIA SZTANDARU

UROCZYSTOŚĆ NADANIA SZTANDARU

Dnia 13 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Rodakach odbyło się od dawna wyczekiwane wydarzenie – nadanie sztandaru szkole. Wydarzenie to zbiegło się z obchodami 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika – patrona szkoły, 250 rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej i 100 rocznicy powstania edukacji w Rodakach.

Uroczystości w szkole poprzedziło poświęcenie sztandaru przez ks. proboszcza Krzysztofa Majcherczyka podczas uroczystej Mszy Św. w kościele parafialnym w Rodakach.

Akt nadania sztandaru został podpisany przez panią dyrektor szkoły Eulalię Zacłonę-Kulawik ,Wójta Gminy Klucze Norberta Bienia i przewodniczącą Rady Rodziców Karolinę Bieniek.

Rada Rodziców, jako główny fundator sztandaru złożyła dar na ręce pani dyrektor, która przekazała go uczniom, mówiąc o wartościach jakie symbolizuje sztandar – honorze i tradycji, zobowiązaniu do godnego wypełniania obowiązków wobec Ojczyzny. Uczniowie uroczyście ślubowali służyć Ojczyźnie i godnie reprezentować swoją szkołę rzetelną nauką, pracą i wzorowym zachowaniem.

Nowo utworzony poczet sztandarowy dumnie prezentował wspaniałą chorągiew – na czerwonym rewersie umieszczone zostało godło narodowe – orzeł biały w złotej koronie, na niebieskim tle awersu widnieje wizerunek Mikołaja Kopernika, patrona szkoły. Sztandar ma wymiary 90 na 90 cm i obszyty jest złotymi frędzlami, drzewiec o wys. 2 m 20 cm zakończony jest okuciem z metalowym orłem.

Pani dyrektor w podziękowaniu za tak cenny dar wręczyła tablice pamiątkowe darczyńcom oraz podziękowała wszystkim przybyłym gościom za uświetnienie swoją obecnością tej ważnej dla społeczności szkolnej uroczystości. A przybyli na nią m.in. posłanka na sejm, pani minister Agnieszka Ścigaj, Wójt Gminy Klucze Norbert Bień, pani dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Jarosława Kraszewska, , pani dyrektor CUS w Kluczach Iwona Kocjan, przewodniczący Rady Gminy Bogusław Paś, radna Rodak pani Halina Ładoń, pani sołtys wsi i jednocześnie była dyrektor szkoły Barbara Wojnar, prezes OSP Rodaki druh Damian Adamuszek, naczelnik OSP Rodaki druh Radosław Karolczyk oraz rodzice, nauczyciele i uczniowie.

Zwieńczeniem uroczystości był występ artystyczny, w którym uczniowie szkoły w Rodakach zaprezentowali swoje talenty recytatorskie, aktorskie i muzyczne wraz z zespołem Ukulele Love co sprawiło, że ten niezwykły dzień z pewnością zapadnie w pamięć uczestnikom uroczystości.

Tekst: Marta Sojka

Foto: CUS Klucze, Radosław Karolczyk

Catering: ZS nr 4 w Olkuszu