Fesiwal Otwartych Ogrodów

Mimo nieciekawej pogody, w niedzielę, 11 maja na placu szkolnym odbyła się impreza podsumowująca projekt realizowany przez Szkołę Podstawową w Rodakach pod tytułem Festiwal Otwartych Ogrodów. Projekt finansowany był przez NFOŚi GW. Oprócz różnych zakątków w ogrodach szkoły otwartych do zwiedzania, Koła Gospodyń Wiejskich z Małopolski, w ramach Jarmarku Smaków, który towarzyszył Festiwalowi, od rana częstowały swoimi wyrobami. W Ogrodach Nadziei można było zmierzyć ciśnienie i poziom tkanki tłuszczowej, w Zielonych Ogrodach zakupić drzewa i krzewy ogrodowe, a ogrodach sztuki podziwiać prace lokalnych artystów. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Kiry Gałczyńskiej – pisarki i córki znanego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Małgorzaty Węgrzyn – wójta gminy Klucze Rafała Serafina- dyrektora Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, Andrzeja Zalewskiego – redaktora Eko Radia. W ramach imprezy, odbył się również Konkurs Recytatorski ,,Przyroda w poezji KI Gałczyńskiego”, któremu patronowała córka poety Pani Kira Gałczyńska.

 

Impreza rozpoczęła się o 10:00 turniejem ringo. Zwycięzcami zostali Katarzyna Oczkowska i Anna Szeląg. Zaraz potem, o godzinie 11:00 uczniowie ze Szkół Podstawowych i Gimnazjów całej małopolski, mogli zaprezentować się w konkursie recytatorskim pt. „Przyroda w poezji K. I. Gałczyńskiego”. W konkursie wzięło udział wielu uczniów, a rozstrzygnięcie konkursu nie było łatwe. Po burzliwej naradzie, Jury, w skład którego wchodziły Panie: Kira Gałczyńska, Anna Hajduła oraz Lidia Wilk , wyłoniło zwycięzcę. W kategorii szkół podstawowych, I miejsce zdobyła Alicja Żyła z SP nr 2 w Wolbromiu, II miejsce przypadło Klaudii Kulawik ze szkoły w Chechle, natomiast III miejsce dostała Anastazja Pandel z SP Klucze. W kategorii gimnazjów, I miejsce zdobyła Paulina Barańska z IV gimnazjum w Olkuszu, II miejsce – Marta Kulawik z gimnazjum w Bydlinie, a III miejsce wywalczyła Patrycja Dziadosz również z IV gimnazjum w Olkuszu. Wyróżnione zostały: Aleksandra Tomsia i Bartosz Król ze Szkoły Podstawowej w Gorenicach, oraz Wiktoria Sojka z SP Bydlin.

Z godziny na godzinę, ogrody szkolne, zapełniały się gośćmi. Na imprezę przybyło łącznie 15 Kół Gospodyń Wiejskich, które serwowały najrozmaitsze dania, takie jak: chleb ze smalcem, zalewajka, domowe ciasta, bigos i kotlety z owsem. Można było również zakupić wspaniałe pieczywo z piekarni pani Zofii Rydzyk w Kwaśniowie, czy piękne obrazy lokalnych artystek. Furorę zrobił tzw. Ogród Nadziei, w którym była możliwość zmierzenia ciśnienia lub zaczerpnięcia porady lekarskiej. Nie zabrakło też stoiska z koszami wiklinowymi oraz giełdy roślin. Dla dzieci, dostępny był Ogród Zabaw- warsztaty plastyczne, oraz wielki dmuchany zamek z karuzelą.

Oficjalne otwarcie imprezy odbyło się o 14:00. Festiwal zaszczycili swoją obecnością pani Kira Gałczyńska – córka Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Urszula Ptasińska- przedstawicielka Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, koordynator Programu ,,Szkoły dla Ekorozwoju”, Władysław Skrzyński – dyrektor Hotelu Polskiego „Pod Białym Orłem” w Krakowie, Józef Ziółkowski – mistrz piekarnictwa, Andrzej Majewski – mistrz kaligrafii, Ewa Kalicka – sekretarz Fundacji Polskiej Niezapominajki, władze gminne, powiatowe oraz wielu innych dostojnych gości.

Rozpoczęły się występy artystyczne. Jako pierwsze, na scenę weszły „Rodaczanki” z Rodak. Panie zaprezentował lokalne piosenki oraz przyśpiewki. Zaraz potem, wystąpił „Teatr na pustej podłodze” ze Szkoły Podstawowej w Rodakach. Przedstawił on inscenizację pt. „Biedronka i Żuk” oraz „Scenki Wiejskie”. Miłą, kabaretową atmosferę zapewnili „Swojacy” z Rodak. Ich skecze rozbawiły publiczność do łez. Nie mogło też zabraknąć młodych Judoków z sekcji Judo tutejszej szkoły, której zawodnicy mają na swoim koncie wiele nagród i medali. Jako kolejne, na scenę weszły „Broszkowianki” z Broszkowic, prezentując ciekawy, muzyczny repertuar. Po nich przyszedł czas na „Zagórzanki”. Solista tego zespołu, swoim śpiewem wprawił wszystkich w zachwyt. Prezentacje artystyczną zakończył występ pań z KGW Jaroszowiec.

Powszechne zainteresowanie wzbudziła prezentacja dr Katarzyny Krzykawskiej pt. ” Detal architektury ogrodowej”. Ponadto można było oglądać wystawę prac jej, i jej przyjaciół. Były to prace plenerowe dotyczące architektury ogrodowej. Wystawa czynna jest w szkole do końca roku szkolnego.

Po występach artystycznych przyszła pora na rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą potrawę. Pod przewodnictwem Pani Grażyny Poloczek wyłoniono zwycięzców. I miejsce exe quo zdobyły zalewajka przygotowana przez KGW Rodaki oraz kotlet z owsem serwowany przez KGW Chechło. II miejsce zdobył Zasępiec, za przygotowanie grzybioku, i Hucisko, które zaprezentowało szynkę wiejską. III miejsce przypadło Kluczom za kapustę z grochem.

Festiwal Otwartych Ogrodów powoli zbliżał się końca. Przy stoisku piekarniczym, odbyły się jeszcze warsztaty robienia figurek chlebowych, prowadzone przez znanego, polskiego technologa – Józefa Ziółkowskiego. O 19:00 na placu Ochotniczej Straży Pożarnej odbyła się sobótka, a po niej zabawa taneczna. Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim gościom oraz mieszkańcom Rodak, za przybycie i okazaną pomoc.

 
 

0 Komentarzy

Możesz być pierwszym, który doda komentarz.

 
 

Skomentuj