Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

<strong>Światowy Dzień Braille`a</strong>

  /  Aktualności główne (Szkoła)   /  Światowy Dzień Braille`a

Światowy Dzień Braille`a

4 stycznia, w dzień urodzin Louis Braille- twórcy alfabetu dla niewidomych, obchodzimy Światowy Dzień Braille`a oddając mu hołd.  Alfabet Braille`a to punktowy alfabet, który umożliwia czytanie i pisanie osobom niewidomym. Jest oparty na systemie, którego używali francuscy żołnierze odczytywania rozkazów w ciemnościach. Te i wiele innych ciekawych informacji uczniowie mogli poznać oglądając przygotowaną  prezentację. Z okazji tego dnia uczniowie podczas zabaw sensorycznych z zamkniętymi oczami mogli doświadczyć „niewidzenia” i przekonać się jak trudno jest funkcjonować bez sprawnych oczu. Dzieci z  wielkim zainteresowaniem przystąpiły do zapoznania się alfabetem Braille`a. Kolejnym zadaniem było odczytanie zaszyfrowanych wyrazów i zapisanie swojego imienia i nazwiska wykorzystując poznany alfabet.                                                                                                                        

Okazji Światowego Dnia Braille uczniowie klasy II i III wykonali książeczki dotykowe, których wypukłe ilustracje są wykonane z materiałów o różnych strukturach. Tworząc książkę dotykową, zilustrowali dowolny fragment książki „Czerwony Kapturek”.

Była to wielka lekcja tolerancji!!!  Wszyscy jesteśmy tacy sami, choć każdy z nas jest inny ale nikt nie jest doskonały. Pamiętajmy i wykazujmy empatię wobec osób z niepełnosprawnościami nie tylko dziś, lecz każdego dnia. Traktuj innych tak, jak sam chcesz być traktowany!!!