Trzymaj formę

Jeszcze trwa rozpoczęty w kwietniu konkurs wspomagający akcję humanitarną Kampanii wodnej „Ty też możesz wesprzeć Kampanię Wodną – bo jedna mała butelka wystarczy, aby zapewnić dostęp do 5 litrów czystej wody”, a już w Szkole Podstawowej w Rodakach wystartowała kolejna edycja konkursu promującego zdrowy styl życia „Trzymaj formę”.

Konkurs przeznaczony był dla wszystkich uczniów naszej szkoły, ale to właśnie najmłodsi jej uczniowie zainaugurowali jego działania i to w sposób niezwykły. Pod czujnym okiem swoich nauczycielek nasze maluchy robiły świeże, pachnące, a przede wszystkim zdrowe masło. W ten oto sposób poznawały one metodę robienia masła, którą przez wieki stosowały nasze prababcie. Szeroko otwarte ze zdziwienia oczy i radosne okrzyki zachwytu, gdy w maselniczce pojawiało się masło, świadczyły o tym, że było to dla nich całkiem nowe doświadczenie. Przyniesione do szkoły pieczywo wieloziarniste oraz świeże nowalijki stanowiły doskonałe dopełnienie ich wspólnego dzieła, a wykonane przez dzieci kanapki wyglądały tak kolorowo i apetycznie, że nawet największe szkolne niejadki ustawiały się w kolejce po dokładkę.

 

Chcąc podzielić się z innymi „zdrowym posiłkiem” najmłodsi przygotowali dla uczniów klas IV – VI oraz pracowników szkoły kramik z kanapkami, a do ich spróbowania zachęcali wszystkich przygotowanymi wcześniej hasłami: „Jedz świeże masło i chleb ziarnisty, a nie poznasz okulisty”, „My o zdrowie swoje dbamy i maślankę popijamy” czy „Chleb ziarnisty – przewód pokarmowy czysty”. Ale jak się później okazało, nikogo nie trzeba było zachęcać do jedzenia, bo kanapki zniknęły z talerzy w ciągu kilku minut.

Jeszcze w ustach i pamięci mięliśmy smak zrobionego samodzielnie przez uczniów klas 0-III masła, a już uczniowie naszej szkoły poznawali walory odżywcze popcornu. Wraz z torebką świeżo uprażonych ziaren kukurydzy, każdy z nich otrzymał ulotkę zawierającą informacje dotyczące historii i wartości odżywczych popcornu, a wykrzyczane przez uczniów hasło „Zamiast chipsów popcorn jemy i zdrowo rośniemy” pomogło zapamiętać jakiego wyboru powinien dokonać młody człowiek, który pragnie prawidłowo się rozwijać.

Dopełnieniem wszystkich działań w „Trzymaj formę” było ogłoszenie w klasach „0” – III konkursu na „Zdrowe drugie śniadanie” oraz w klasach IV – VI konkursu na ułożenie „Najciekawszego i najzdrowszego jednodniowego jadłospisu”. Codziennie, przez dwa tygodnie, nasze maluchy otrzymywały punkty za drugie śniadanie, które przynosiły do szkoły. Za zdrową żywność dzieciaki otrzymywały plus 5 punktów, a każda torebka chipsów, słodyczy itp. pomniejszała ich punktację. W obu konkursach poziom był bardzo wyrównany. Wszyscy uczniowie bardzo się starali, a nasi najmłodsi przynosili do szkoły tylko zdrowe śniadania. Najciekawszy jadłospis ułożyła jednak klasa V i to właśnie ona zajęła pierwsze miejsce. Wśród uczniów klas „0” – III trudno było wyłonić jednego zwycięzcę, gdyż wielu z pośród nich miało maksymalną ilość punktów.

Podsumowaniem całej akcji „Trzymaj formę” był uroczysty apel, na którym wręczono zwycięzcom smaczne i zdrowe nagrody w postaci jogurtów i soczystych jabłek. Zwycięzcy otrzymali również gromkie brawa, a wszyscy uczniowie naszej szkoły na zakończenie apelu i kolejnej edycji „Trzymaj formę” wykrzyczeli przygotowane przez siebie hasła: „Jemy jabłka i banany, a o chipsach zapominamy” czy „Nie unikaj w-f i pływania, a będziesz miał mniej zastrzyków do brania”.

Konkurs przygotowały panie: Renata Niepsuj i Iwona Barczyk

 
 

0 Komentarzy

Możesz być pierwszym, który doda komentarz.

 
 

Skomentuj