Szkoła w Rodakach jedną z 7 szkół w Polsce nagrodzonych międzynarodowym Certyfikatem Zielonej Flagi

Do niezwykłego wydarzenia doszło w szkole Podstawowej w Rodakach. Społeczności szkolnej została przekazana „Zielona Flaga”, którą wcześniej ,w Warszawie, z rąk Ministra Środowiska odebrała Ilona Szczęch, dyrektor szkoły.

„Zielona Flaga” jest tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools (www.eco-schools.com) Program Eco-Schools realizowany jest od 1994 roku, jak na razie uczestniczy w nim ok. 15.000 szkół w 43 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół na świecie uzyskało wyróżnienie – Zieloną Flagę. W Polsce takich szkół jest tylko siedem.

 

Eco-Schools jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami (w tym recyklingu) w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi.

Szkoła Podstawowa w Rodakach to międzynarodowe wyróżnienie otrzymała za realizację projektu ,,Festiwal otwartych ogrodów” jak również za realizację innych przedsięwzięć ekologicznych, przy zaangażowaniu całego środowiska lokalnego. Kiedy przed dwoma laty dyrektor szkoły, Pani Ilona Szczęch uczyniła edukację ekologiczną jednym z priorytetów wychowawczych szkoły, powiedziała wówczas: „Nie koniecznie trzeba być wielkim, aby być najlepszym”. Czy obecność małej, wiejskiej szkoły z Rodak wśród siedmiu polskich laureatów międzynarodowego Certyfikatu „Zielona Flaga”, nie jest tego dowodem?

 
 

0 Komentarzy

Możesz być pierwszym, który doda komentarz.

 
 

Skomentuj